عضویت/ورود

گل پامچال


اسم علمی: پریمولا primula
خانواده: پریمولاسه primulaceae
سرزمین اصلی: نواحی سرد و مرطوب چین و اروپا.
پامچال که با نام گل نوروز هم در ایران شناخته می‌شود .از گیاهان علفی و ماندنی تیره پامچالیان (Primulaceae) است که بیشتر گونه‌های آن توسط بشر با انجام عمل لقاح به وجود آمده‌اند.
برگهای پامچال گرد یا تخم مرغی، به رنگ سبز و کرکدارند. گلهای زیبایش که ممکن است سفید، صورتی، قرمز یا آبی باشند، در بهار ظاهر می گردند.
چند سالی است که گلکارهای حرفه ای، همه ساله پامچال را در گلخانه های سرد پرورش داده و در زمان گلدهی آن، یعنی اواخر زمستان یا اوایل بهار آن را عرضه می کنند.شما نیز می توانید در صورت تمایل این گلدانها را تهیه کرده و به خانه بیاورید.
پامچال یک گیاه نشایی است. به همین دلیل این امکان وجود دارد که آن را از گلدان خارج نموده و به باغچه منتقل کنید.
دمای معمولی اتاق را یعنی دمای متوسط در حد بیست درجه سانتی گراد را دوست دارد. ارتفاع گیاه بین بیست و پنج تا شصت سانتی متر متفاوت است و باید در فواصلی بین سی تا پنجاه سانتی متر کاشته شوند. محل آفتابی و سایه آفتاب را دوست دارد و خاک آن باید غنی و زه‌کشی شده باشد. زمان گل دهی پامچال تقریباً در تمام مدت سال می‌باشد. اگر چه تمامی گونه‌های پامچال از طریق تقسیم پاجوش‌ها و انتقال آنها به محل جدید می‌توان تکثیر نمود با این حال گلکاران علاقه دارند آنها را توسط بذر تکثیر نمایند. شاید علت آن به دست آوردن گونه‌های جدیدی از گیاه باشد. به هر حال برای تکثیر گیاه از طریق بذر باید از اواخر فروردین اقدام نمود و پس از بزرگ شدن بوته‌ها، آنها را به صورت نهال در محل مناسب نشا کرد.ب

ازدیاد:

به دو روش تکثیر می شود: کاشت بذر و تقسیم بوته. مناسبترین زمان برای تکثیر پامچال به روش تقسیم بوته، پاییز است. برای این کار باید بوته را از خاک خارج نموده و به چند قسمت تقسیم کنید.
بذر پامچال را معمولاً در پاییز در جعبه هایی در گلخانه کاشته و در اوایل بهار آن را به گلدان منتقل نموده و در فضای باز یا داخل ساختمان نگهداری می کنند.ب

خواص درماني:

پامچال در طب به عنوان كرم كش و ضد اتشنج استفاده مي شود و در بيماريهاي عصبي هيستري و تشنجات اطفال مصرف مي شود. گلهاي پامچال داروي موثري براي برونشيت زكام هاي مغزي و سرفه هاي مزمن است و اگر كسي به گريپ مبتلا شود مي تواند از دم كرده گل پامچال استفاده كند زيرا با ااثربخشي سريع آن خيلي زود از اين ناراحتي خلاص مي شود. همچنين اين دم كرده براي كساني كه مبتلا به سردردهاي شديد و ميگرن و دل بهم خورده هستند مفيد است.
گل پامچال مقوي و تب بر است. ريشه پامچال را به مقدار 20 تا 30 گرم در يك ليتر آب بجوشانيد و براي درمان سياه سرفه، سينه پهلو، برونشيت و امراض مربوط به مجاري ادراري مصرف كنيد. براي درمان و معالجه ورم كوفتگي كه در اثر ضربه وارد مي شود و ايجاد خون مردگي در ان ناحيه مي كند. ريشه پامچال را در يك ايتر آب بجوشانيد و بعد پارچه اي را در آن خيس كنيد و روي ورم بگذاريد و محل ضرب ديدگي را كمپرس كنيد.ب

گونه‌هاي پامچال:

برخی از گونه‌های مهم:
پامچال باغی P.gardenia
پامچال گل‌درشت P.grandflora
پامچال گوشی P.nuricula
پامچال چینی P.sinensis
پامچال زرد P.macrocalyx
پامچال سرمادوست P.algida
پامچال هفت‌رنگ P.heterochromaب